Havarijné poistenie: Ako chrániť svoje vozidlo pred nepredvídateľnými udalosťami

Havarijné poistenie je dobrovoľným doplnkom k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP), ktoré poskytuje širší rozsah ochrany pre váš motorový voz. Kým PZP kryje škody spôsobené tretím stranám, havarijné poistenie sa zameriava na krytie škôd na vašom vozidle. Tento článok vám ponúkne prehľad havarijného poistenia, jeho výhod a toho, na čo si dať pozor pri výbere správnej poistky.

Rozsah krytia havarijného poistenia

Havarijné poistenie kryje škody spôsobené rôznymi udalosťami, ako sú:

 1. Doplnková kolízia: Kryje škody na vašom vozidle spôsobené nehodou, bez ohľadu na to, či ste boli vinník alebo nie.
 2. Prírodné katastrofy: Kryje škody spôsobené prírodnými katastrofami, ako sú búrky, povodne, zosuvy pôdy alebo krupobitie.
 3. Krádež a vandalizmus: Kryje škody spôsobené krádežou alebo pokusom o krádež, ako aj škody spôsobené vandalizmom.
 4. Požiar: Kryje škody na vozidle spôsobené požiarom alebo výbuchom.
 5. Sklá: Kryje náhradu alebo opravu sklených plôch vozidla, ako sú čelné, bočné a zadné sklá.
 6. Záchrana a odťah: Kryje náklady spojené so záchranou a odťahom vozidla po nehode alebo poruche.

Výhody havarijného poistenia

Havarijné poistenie prináša niekoľko výhod pre motoristov:

 1. Finančná ochrana: Chránite svoje investície do vozidla a zabezpečujete, že budete mať dostatok finančných prostriedkov na opravy alebo náhradu vozidla v prípade škody.
 2. Pokoj: V prípade škody na vašom vozidle sa nemusíte obávať o to, ako zaplatíte opravy alebo náhradu vozidla.
 3. Flexibilita: Môžete si vybrať rozsah krytia, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu
 4. Hodnota vozidla: V prípade, že vaše vozidlo je novšie alebo má vyššiu hodnotu, havarijné poistenie vám pomôže udržať túto hodnotu a chrániť vašu investíciu.
 5. Výhody pri predaji: Ak sa v budúcnosti rozhodnete predať svoje vozidlo, havarijné poistenie môže zvýšiť jeho trhovú hodnotu, pretože potenciálni kupujúci budú mať väčšiu dôveru vo vozidlo, ktoré bolo poistené a pravdepodobne udržiavané v dobrom stave.

Ako vybrať správne havarijné poistenie

Pri výbere havarijného poistenia je dôležité zohľadniť nasledujúce faktory:

 1. Porovnajte ponuky: Skontrolujte ponuky rôznych poisťovní a porovnajte ich ceny a rozsah krytia. Vyberte si poisťovňu s dobrým pomerom ceny a kvality služieb.
 2. Zvážte svoje potreby: Uvážte, aký typ vozidla vlastníte, jeho hodnotu, ako aj vaše individuálne potreby a riziká. To vám pomôže určiť, aký druh havarijného poistenia je pre vás najvhodnejší.
 3. Zvážte spoluprácu s PZP: Niektoré poisťovne ponúkajú zľavy, ak uzavriete havarijné poistenie a PZP v jednej spoločnosti. To môže ušetriť peniaze a zjednodušiť administratívu.
 4. Pozor na vylúčenia a obmedzenia: Preštudujte si podmienky havarijného poistenia a zistite, či sú v ňom nejaké vylúčenia alebo obmedzenia, ktoré by mohli ovplyvniť vašu nárokovateľskú schopnosť v prípade škody.

Havarijné poistenie je dôležitým doplnkom k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý chráni vaše vozidlo pred nepredvídateľnými udalosťami a zabezpečuje finančnú ochranu v prípade škody. Pri výbere havarijného poistenia je dôležité zohľadniť vaše individuálne potreby, porovnať ponuky rôznych poisťovní a vybrať si najlepšiu možnú kombináciu ceny a krytia. Takto budete mať istotu, že vaše vozidlo je chránené a môžete bez obáv jazdiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *